MatematikMATEMATİKMatematik Programları

Matematik Öğretmenleri İçin Programlar

Matematiksel Programlar

Bir matematik  öğretmeninde olması gereken programlar.

Mesleğimiz gereği  çoğu zaman   bir çok programa  gereksinim  duyuyoruz. Bu gün sizler için  bir  matematik öğretmenin bilgisayarında  ya da  cep  telefonunda olması gereken  programları   topladık.

1) Everything ( Her Şeyi Ara)

İnternet ortamından  indirdiğimiz dosyalar ile bilgisayarımız  kısa sürede binlerce  dosya  olur ve gerekli  dosyaları  nereye kaydettiğimizi unutabiliriz. İşte   bu  noktada Windowsun arama  özelliği yetmez  olduğunda aradığımız  dosya  yada  belgeleri bir  kaç saniye içinde bulmamıza   yarayan  Everything programı devreye  giriyor. Program dili Türkçe ve ücretsiz.

Programı İndirme  Linki

2) Greenshot (Ekran Alıntısı Aracı) : Onlarca  ekran alıntısı aracı arasından   en gelişmişi  diyebilirim ücretsiz ve  Türkçe olması  büyük bir avantaj.  İsteğiniz  bir alandaki  görüntüyü  beliryeceğiniz  bir yere (bilgisayarda  bir klasör, word, powerpoint ,excell,….) kolayca  istenen  formatta   gönderilebilir.

Programı İndirme Linki

3) Mathtype : (Matematiksel Denklem Düzenleyici): Branşımızda  kullandığımız  bir çok   formül , denklem ve  matematiksel ifade  bulunmaktadır. Hali ile  bu  matematiksek  ifadelerin  yazımı bizleri  bir hayli  uğraştırmaktadır. Bu  noktada  imdadımıza Mathtype giriyor. Mathtype ile  tüm matematiksel ifadeleri  kolayca  yazabiliriz. Program  Word  programı ile entegre çalışmakta  olup soru  yazımında  bu büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Program ücretli  bir program olup öğretmenlere indirim  yapılmaktadır.

Program İndirme Linki:

4) Fx Draw: FX Draw Tools, daha çok matematik öğretmenleri için tasarlanmış olan bir çizim programdır. Bu program ile matematikle ilgili test, sınav, çalışma sayfaları, web siteleri, sunumlar ve gösteriler hazırlayabileceksiniz. Kısaca yüksek kalite özelliğinden diyagramlar oluşturabileceksiniz. Çalışmalarınız üzerinde gerekli kontrollerinizi sağlayarak düzenlemeler yapabilir, bonus araçlarından faydalanabilir ve kusursuz bir özellikte çalışmalarınızı başarıyla kaydedebilirsiniz. Word  ile  entegre  çalışır . Mathtype ile  kullanılarak  test  hazırlanabilir.

Program İndirme Linki:

5) Geogebra: GeoGebra (GeoCebir), matematik ve geometriyi öğrenme ve öğretme amacıyla kullanılabilen, ilköğretimden üniversiteye kadar geniş bir kesime hitap eden özgür bir dinamik matematik yazılımıdır. Java tabanlı olup çoklu platform desteklidir. Bilgisayara indirilip kurulabileceği gibi bir web tarayıcıda app.geogebra.org adresi üzerinden çevirim içi olarak kullanılabilir.

GeoGebra, matematiği somutlaştırır; girilen matematiksel ifadeler bir yandan grafik olarak görüntülenir. Noktalar, vektörler, parçalar, çizgiler, konik böllgeler ile birlikte fonksiyonlarla inşa yapılabilir ve ardından dinamik olarak değiştirilebilir. Çoğu kalkülüs tabanlı araçların yanında sağlanan birçok geometrik yapı desteklenir.

Geogebra İndir

Geogebra Kaynakları

6) Adobe Acrobat Pro DC

 PDF görüntüleme ve düzenleme işlemlerinizi kolay ve sorunsuz bir şekilde yapabileceğiniz bir yazılımdır. Office bileşenlerinden Word, Excel ve Power Point dökümanlarını PDF olarak dönüştürme yapabilir, PDF bölme, imza ekleme, PDF birleştirme, Web sayfalarını PDF’ye dönüştürme gibi bir çok PDF işleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. PDF dosyalarınızı diğer çalışma arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve onlarında dosyaları incelemesini sağlayabilirsiniz.

Deneme Sürümü İndirme  Linki

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu